Mustafa Bahçeci
10
Cevap

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci 1957 yılında Sivas'ta doğdu. 1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Mustafa Bahçeci, aynı fakültede 1985 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını tamamladı. Mecburi hizmetini Ankara SSK Doğum Evi'nde yapan Bahçeci, daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yaptı. 1991 yılında doçent olan Bahçeci, 2000 yılında profesör oldu. 1990 yılında ABD'nin Detroit şehrinde Wayne State Üniversitesi'nde bir yıl tüp bebek üzerine üst ihtisas çalışmaları yaptı. 1996 yılında İstanbul'da Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ni, 1997 yılında Nişantaşı'nda Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi'ni, 2006 yılında Koşuyolu Umut Tüp Bebek Merkezi'ni, 2007 yılında Erbil Hawler Tüp Bebek Merkezi'ni kurdu. Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Bahçeci'nin yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 100'ün üzerinde yayın ve tebliği bulunuyor. Ülkemizde tüp bebek uygulamalarının öncülerinden olan Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, Kasım 2009'da Alman Hastanesi ile yollarını ayırdı. Bahçeci, halen ekibiyle birlikte kurucusu olduğu Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi ve Umut Tüp Bebek Merkezi'nde dünya standartlarında hizmet vermeye devam ediyor. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ,Türk Jinekoloji Derneği, Avrupa İnsan Üreme Endokronolojisi Birliği ve Amerikan Üreme Tıbbı Birliği üyesidir.

Cevapladığı Sorular

 • Laparoskopi nedir, nasıl yapılır?
  Laparoskopi tıbbın birçok alanında kullanılan bir teşhis yöntemi. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları da laparoskopiyi teşhis amacıyla sıklıkla kullanırlar....
 • Laparoskopi jinekolojide ne amaçla kullanılır?
  Laparoskopi başlangıçta teşhis amacıyla kullanılan, teknolojinin gelişmesiyle laparoskopi neredeyse tüm jinekolojik operasyonlarda kullanılabilir hale gelmiştir.
 • Endometriozis nedir?
  Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Nedenleri konusunda kesin bir bilgi olmasa da ailesel geçişi kuvvetlidir. İyi huylu bir...
 • Endometriozis tedavisi nasıl yapılır?
  Endometriozis tedavisi medikal ya da cerrahi yöntemlerle yapılır. İlk evrelerde tedavi gerekmeyebilir. Ama özellikle yoğun ağrı varsa cerrahi tedavi gerekebilir.
 • Endometriozis kısırlığa neden olur mu?
  Endometriozis kısırlığın nedenlerinden biridir. Endometriozis hastalarında gebe kalma oranı yüzde yediye kadar düşebilir.
 • Laparoskopik histerektomi nedir?
  Histerektomi, rahmin çıkarılmasıdır. Laparoskopik histerektomi sayesinde hastanın hastanede kalma süresi kısalır, ameliyat sonrası ağrı azalır.
 • Laparoskopik myomektomi nedir?
  Laparoskopik myomektomi rahimdeki myomların çıkarılması operasyonudur. Myomlar kadınları pek çok açıdan olumsuz etkilediğinden çıkarılmaları gerekir.
 • Histeroskopi nedir, nasıl yapılır?
  Histeroskopi rahim içerisinin histeroskop isimli cihazlarla görüntülenmesidir. Rahim içi patolojilerinin görülmesi ve anlaşılması için kullanılan bir yöntemdir.
 • Histeroskopi hangi hastalıklarda yapılır?
  Histeroskopi rahim içinde oluşan tüm rahatsızlıkların tespitinde kullanılabilir. Rahim içindeki lezyonlar, myomlar, polipler histeroskopi ile tespit edilir. Rahim içi...
 • Uterus Septus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Uterus Septus, gebelik şansını oldukça düşüren bir rahim anomalisidir. Rahim içerisinde bir perde vardır ve histeroskopik yöntemle bu perde rahatlıkla kesilebilir.
Reklam